Sıkça Sorulan Sorular

                             
                               

1-FİKİR NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İÜC Veteriner Fakültesi Süt ve Süt Ürünleri İşleme ve Değerlendirme Ünitesinin kurulması fikri ilk olarak 2016 yılında Dekanımız Prof. Dr. Güven KAŞIKÇI tarafından ortaya konmuştur. İlk başta elimizdeki imkanları ve yapmamız gerekenleri belirleyip, Eğitim ve Öğretim dönemi ile beraberde projelendirme aşamasını gerçekleştirdik. Bir sene süren inşaat dönemi sonrasında, alet ve malzeme temininden sonra İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan izin ile de üretime başladık.

2-AMAÇINIZ NEYDİ?

İÜC Veteriner Fakültesi hem uluslararası hem ulusal akreditasyona sahiptir. Bu bizlere, eğitim ve öğretim anlamında büyük sorumluluklar yüklemektedir. Süt ve Süt Ürünleri İşleme ve Değerlendirme Ünitesi kurulmasındaki asıl amacımız, öğrencilerimizin Süt ve Süt Ürünleri Üretiminde yeterli donanıma sahip olarak mezun olmasını sağlamaktır.

3-HANGİ ÜRÜNLER VAR ÜNİTEDE VE ÜRETİM AŞAMASINDA İZLENEN SÜREÇLER NELERDİR?

Süt ve Süt Ürünleri İşleme ve Değerlendirme Ünitesinde şu an pastörize süt ve sade / çikolatalı dondurma üretilmektedir. Her iki üründe de izlenen süreç birbirine benzerdir esasında. İÜC Veteriner Fakültesi Eğitim ve Araştırma Çiftliğinde bulunan hayvanlardan elde edilen sütler, sağım sonrası ünitemize ulaştırıldıktan sonra somatik hücre, antibiyotik testi ve kimyasal testler ile kontrol edilmektedir. Test sonuçlarına göre kullanımına onay verilen sütler, pastörizasyon işlemine (80 ˚C 10 saniye) tabii tutulmaktadır. Pastörize süt üretiminde, pastörizasyon sonrası sütler soğutularak dolum ünitesine aktarılmakta ve şişelenme, etiketlenme işlemine geçilmektedir. Dondurma üretiminde ise, pastörizasyon sonrası kazana salep, tereyağ, sakız, vanilya ve kakao gibi yardımcı maddeler katılarak erimesi beklenmektedir. Erime sonrası, soğutma ve en son olarak da dondurma makinesine karışım gönderilerek dondurma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

4- NEDEN PASTÖRİZASYON?

Çiğ süt, Mycobacterium tuberculosis, Salmonella spp., Brucella spp., Listeria monocytogenes gibi insan sağlığını tehdit eden mikrobiyolojik riskler taşımaktadır. Bu nedenle, çiğ sütün değerlendirilebilmesi için ısı işlemi uygulanması gerekmektedir. En çok uygulanan ısı işlemi de pastörizasyondur. Pastörize süt, günlük süt olarak da bilinmektedir. Pastörizasyon işlemi ile sıcaklık ve süre kontrolü yapılarak ısı işlemi sütte var olabilme ihtimali bulunan bakterilerin yok edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, sütün dayanma süresi uzamakta ve besleyici değeri özellikle de protein, mineral oranı mümkün olduğunca korunmaktadır. Evde yapılan, sıcaklık ve süre kontrolü olmadan yapılan ısı işlemi ise, sütün besin değerlerinin düşmesine neden olmaktadır. 

5-FAKÜLTE BÜNYESİNDEKİ HAYVANLARIN KULLANILMASININ NE GİBİ ARTILARI VAR?

Günümüzde süt ve süt ürünlerinde görülebilecek en önemli tehlikeler, bakteri ve antibiyotik varlığı olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle, çiftlikten sofraya kadar olan tüm aşamalarda Veteriner Fakültesinin kontrolü altında bulunan ürünler elde etme fikri oldukça önemlidir. İÜC Veteriner Fakültesi Eğitim ve Araştırma Çiftliğinde bulunan hayvanların, tükettikleri yem miktarları, verdikleri süt miktarları, uygulanan tedavi yöntemleri ve ilaçlar kayıt altında tutulmaktadır.

6-ÜNİTENİZDE KAÇ KİŞİ ÇALIŞMAKTADIR?

Ünitemizde 3 kişi çalışmaktadır. Önümüzdeki dönemde, asistan öğrenci statüsünden faydalanarak çalışan kişi sayısını arttırmayı hedeflemekteyiz.

7-SATIŞ FİYATI NEDİR?

Ürünlerimizden pastörize süt 1,5 litrelik şişeler de satışa sunulmaktadır ve 2018 yılı için belirlediğimiz fiyat 5 TL’dir. Dondurmalarımız 100 g ve 500 g olmak üzere iki farklı paket seçeneği ile tüketime sunulmakta ve fiyatları sırasıyla 2,5 TL ve 12 TL’dir.

8-UZUN VADEDE HEDEFLENEN NEDİR?

Uzun vadede, İÜC Veteriner Fakültesi Eğitim ve Araştırma Çiftliğini Avcılar Kampüsüne taşımayı ve ürün çeşitliliğimizi arttırmaya hedefliyoruz.

9-PİYASADAKİ DİĞER ÜRÜNLERDEN FARKI NEDİR?

Ünitemizde üretilen süt, ilk elde ediğinde sahip olduğu yağ oranı ayarlanmadan satışa sunulmaktadır. Ayrıca, tüm hijyen kuralları gözeterek hazırlanmaktadır.

10-TÜKETİCİNİN TEPKİSİ NE YÖNDE?

Gelinen süreçte, gerek üniversite personelinin gerek öğrencilerinin gerekse süt ünitesinin bulunduğunu reklam, eş, arkadaş yada dolaylı yollardan öğrenen halkımızın ilgisi bizi çok memnun ediyor. Öncelikle Üniversitenin ismi, güveni beraberinde getiriyor. İnsanlar da, sağlıklı ve güvenilir gıda talep ediyor.